Witamy na stronie naszej szkoły!

WYCIECZKA DO GOŁUCHOWA

Klasa 3c z SP nr 1 z Kórnika pod koniec września pojechała do Gołuchowa zwiedzić Muzeum Leśnictwa – Ośrodek Kultury Leśnej, zobaczyć zamek, który liczy ponad 400 lat, odwiedzić żubry i daniele oraz odbyć warsztaty plastyczne. Przybliżanie wiedzy przyrodniczej w naturalnych warunkach i poprzez własne działania pozostawiło dzieciom wiele miłych wspomnień, ale też wzbogaciło ich wiedzę.

„Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie działa w ramach Ośrodka Kultury Leśnej i funkcjonuje w trzech zabytkowych obiektach. W budynku „Oficyny” znajduje się ekspozycja trofeów łowieckich, dzieł sztuki inspirowanych lasem oraz muzealiów odnoszących się do historii leśnictwa. W „Powozowni” prezentowana jest wystawa ukazująca bogactwo przyrodnicze polskich lasów, natomiast w „Owczarni” oglądać można maszyny i narzędzia wykorzystywane w pracy przez leśników. Obiekty muzealne otacza rozległy park-arboretum. W pobliskim lesie, na ogrodzonym terenie o powierzchni 20 ha żyją żubry, koniki polskie, daniele i dziki. Park i Pokazową Zagrodę Zwierząt łączy aleja, wzdłuż której urządzono ekspozycję urządzeń łowieckich i budek lęgowych.” (cyt.)

„Historia zamku wznoszącego się nad rzeczką Trzemną w Gołuchowie liczy ponad 400 lat. W roku 1853 dobra gołuchowskie zakupił dla swego jedynego syna Jana, Tytus Działyński – właściciel dóbr kórnickich. W 1857 roku Jan Działyński poślubił Izabellę, córkę księcia Adama Jerzego Czartoryskiego. Zamek w roku 1951 został przejęty przez Muzeum Narodowe w Poznaniu, którego zasługą są dwukrotnie przeprowadzane kompleksowe prace konserwatorskie, mające na celu usunięcie zniszczeń powstałych w latach 1939- 1951. Nowy gospodarz wyposażył sale zamkowe we własne zbiory, m.in. wspaniałe gobeliny, renesansowe malarstwo europejskie, rzadkie okazy mebli, kolekcję rzemiosła artystycznego. W miarę upływu czasu powracają do Gołuchowa zabytki pochodzące z kolekcji Izabelli Działyńskiej. Obecnie obejrzeć można część dawnego zbioru waz antycznych, obrazy malarzy polskich i zachodnioeuropejskich oraz niektóre meble z dawnego wyposażenia zamku.”(cyt.)

Dzieci pełne wrażeń, z zapasem nowej wiedzy i z pracami plastycznymi wykonanymi techniką decoupage wróciły zadowolone do domów. Pięknie opisały i zilustrowały ten dzień w swoich zeszytach, zwracając uwagę na to, co najbardziej im się spodobało i zainteresowało.

Danuta Zwierzyńska

obrazek obrazek obrazek

.

obrazek obrazek obrazek

.