ARKADY FIEDLER I JEGO DZIEŁO 24-09-2014
W listopadzie 2014 r. przypada 120. rocznica urodzin znanego polskiego prozaika, reportażysty, przyrodnika i podróżnika – mieszkańca ziemi wielkopolskiej – Arkadego Adama Fiedlera; natomiast w marcu roku 2015 - 30. rocznica Jego śmierci. W kończącym się 2014 roku mija też 40 lat od założenia Muzeum - Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie.
Spiętrzenie aż trzech „okrągłych” dat stanowiło podwalinę powstania gminnego projektu „Arkady Fiedler i jego dzieło”, mającego na celu przybliżenie postaci znanego Wielkopolanina oraz spopularyzowanie Jego twórczości pisarskiej i kolekcjonerskiej.
Zadania tego podjęło się Stowarzyszenie „Życzliwi Dwójce”, działające przy SP nr 2
w Kórniku oraz nasza szkoła – SP 1 w Kórniku.
Projekt składa się z czterech elementów:
• wycieczka do Muzeum A. Fiedlera w Puszczykowie
• konkurs na sprawozdanie z wycieczki
• konkurs plastyczny „Ilustrujemy twórczość Fiedlera”
• „Wieczór z Arkadym Fiedlerem”, spotkanie autorskie z synem pisarza, podczas którego zostaną rozstrzygnięte konkursy
i podsumowany cały projekt.
Zgodnie z harmonogramem projektu, 24 września br. 40-osobowa grupa uczniów gminnych szkół podstawowych zawitała do muzeum - domu rodziny Fiedlerów w Puszczykowie. Z wielką ciekawością oglądaliśmy zgromadzone tam oryginalne eksponaty z egzotycznych podróży (rzeźby i maski obrzędowe, trofea ludzkich głów, motyle tropikalne, skorpiony, krokodyle, kajmany, piranie), bogaty księgozbiór oraz pamiątki osobiste. W okalającym budynek ogrodzie , zwanym „Ogrodem Kultur i Tolerancji”, wśród monumentalnych posągów spotkaliśmy m.in. meksykańskiego boga Quetzalcoatl („Pierzasty Wąż”), aztecką boginię życia i śmierci Coaticue („ta, w sukni z wężów” ) oraz 6,5-metrowy posąg z Wyspy Wielkanocnej. Trafiliśmy również do Tajemniczego Świata Indian, czyli sali wypełnionej indiańskimi postaciami, malowidłami i symbolami. Następnie zanurzyliśmy się w głąb… piramidy, która przeniosła nas w czasy starożytnego Egiptu. Piramida w parku Fiedlerów jest zbudowana na wzór najsłynniejszej antycznej piramidy Cheopsa (jeden z siedmiu cudów świata), jest od niej dokładnie 23 razy mniejsza.
Zwieńczeniem niezwykłej wyprawy było „zaciągnięcie” się na pokład Santy Marii, repliki legendarnego żaglowca Krzysztofa Kolumba, który został zrekonstruowany w skali 1:1 i który zakotwiczył w ogrodzie przy muzeum. Obok znajduje się tez replika myśliwca Hurricane, którym latali polscy lotnicy w Anglii podczas II wojny światowej.
Odwiedziliśmy również puszczykowski cmentarz i zapaliliśmy znicz na grobie Arkadego
Fiedlera.
Już podczas powrotu z wycieczki, zaczęły powstawać w naszych głowach pomysły na teksty i prace plastyczne, które
wykonamy w ramach ogłoszonych przez organizatorów konkursów.
Do zobaczenia na „Wieczorze z Arkadym Fiedlerem”!(TL)